Jaké to je, ztratit víru?

29. března 2015 v 20:47 | chloé |  úvahy
Přála bych si vědět, co mě v budoucnu čeká. Jestli někdy budu zase v pořádku. Je to již několik let, co se necítím dobře, ovšem situace, ve které se teď nacházím, trvá pouhých pár měsíců.

Není to popsatelné. Nedokáži to vysvětlit. Nikdo na celém světě dosud nepochopil, v čem spočívá ten hlavní problém. Já prostě musím být nejlepší. Ne ve třídě, na škole, ale ve světě. Ovšemže nechci být nejlepší sportovkyně, nejsem v tomto ohledu ani průměrně nadaná. Z legrace říkám, že kdyby mě policisté chtěli vyzkoušet, zda přejdu rovně po čáře, neuspěla bych nehledě na to, že jsem nepožila ani kapku alkoholu. Nemusím nutně mít samé jedničky, i když je pravda, že by to vůbec nebylo špatné. Já ale potřebuji být nejchytřejší - nejchytřejší fyzik. Nutno podotknout, že pokud bych si umínila, že budu spisovatel, filosof... nebylo by to jinak, akorát, že by mi nezáleželo na fyzice, nýbrž na češtině či společenských vědách.


Jenže Harvard je pro mě stejně nedosažitelný. Když nemůžu do bradavic, chtěla bych alespoň na harvard.

To, že řeknu něco špatně, je konec světa, a zvlášť, je-li to ve fyzice. Nezáleží na tom, jestli to zkazím doma nebo ve škole. Udělám scénu jen proto, že hned nepřijdu na nějaký příklad, byť by jen proto, že jsem se ještě něco neučila, chyběla jsem nebo jsem udělala nějakou chybu z nepozornosti. Cítím se být hloupá, dle svého názoru prostě jsem hloupá. Děsím se toho, že to ostatní zjistí. Vím, že mi nevěří, když jim to říkám, ale jsem si jistá, že to dřív nebo později odhalí.

Nevážím si sama sebe, nemám se ráda, nenávidím se. Uvědomuji si, jak všem kolem sebe jen ubližuji, mámě, příteli, kamarádům. Dělají si o mně starosti, ale je to zbytečné, nemohou mi pomoct. Nevěřím, že tohle bude ještě někdy v pořádku. Bylo by nejlepší, kdybych zemřela, protože nemám důvod žít - tedy nejsem nejchytřejší na světě, a pro ostatní by bylo lepší, kdybych nebyla, alespoň by se netrápili.

Mám ocit, že už mě v budoucnu nic nečeká, protože všechno dobré se odehrálo, když jsem byla malá. Měla jsem fajn dětství, ne dokonalé, spousta věcí asi byla špatně a zanechala ve mně stopu, ale tehdy jsem byla, více méně, šťastná. Teď se ale jen bojím zítřka, nejsem schopná s učit, pracovat nas sobě, protože mi to všechno jen dokazuje, jak jsem k ničemu, jak jsem hloupá. Já vím, že člověk musí umět překonávat překážky. Já ale cítím, že jsem hloupá, nechci jen působit, že to tak není. Kdybych věděla, že jsem dostatečně inteligentní, dokázala bych se vzepřít a něco začít dělat. Ale takhle, kdykoliv se o to pokusím, skončíto akorát poletujícími věcmi, křikem, pláčem.

Spousta lidí si myslí, že pomůže, když mě máma zfackuje, že mi pomůže, když řeknou, že moje cíle jsou přehnané a nemohu jich nikdy dosáhnout. Jenže tak to není. Jakákoliv hádka s mamkou mi jen přitíží, cítím se pak mnohem hůř, rozhodně mě to "neprobere". Když mi lidé říkají, že jsou nějaké věci nemožné, jen mě to sráží dolů, je mi do pláče, chci umřít. Jsou chvíle, jako teď, kdy se sice necítím dobře, ale není to tak zlé. Jenže stačí maličkost - rozlitý čaj, neshoda s kamarádkou, nenaučené slovíčko - a ten na chvilku nabytý klid zmizí.

A já se teď bojím, co bude dál?
 


Komentáře

1 Nelogična Nelogična | E-mail | Web | 29. března 2015 v 21:03 | Reagovat

Tuším, že něco podobného jsem prožívala před pár lety. Běda, jak odpovíš špatně! Postupem času to u některých předmětů zmizelo (u fyziky muselo, jinak bych se nejspíš zbláznila), u jiných přetrvalo (ano, u češtiny, prostě to musí být co nejlepší). Celkově mi pořád vadí jakákoliv chyba - třeba, když něco rozbiju.
Akorát u mě to není zas až tak silné - rozhodně si nemyslím, že by bylo nejlíp, kdybych zemřela.

2 D. V. Spudil D. V. Spudil | E-mail | Web | 3. listopadu 2015 v 14:49 | Reagovat

Perfekcionismus. Ale proč ne? Vždyť můžeš být nejlepší na světě. Ale i nejlepší člověk na světě musí zákonitě dělat chyby, protože není Bohem. Proto je tak nadměrné soustředění se na své chyby zbytečné, jen ubírá energii a demotivuje. Můžeš být v něčem aspoň chvíli nejlepší, jistě je to možné ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
poslouchám, sleduji...
♫ obecně ~ tom odell, lorde, birdy, 30 seconds to mars, imagine dragons, ed sheeran, lindsey stirling,peter hollens, hands like houses(díky, Radfordová)
~ čtu:
~ youtube: Troye Sivan
~ sleduji: anime: Třeba No Game No Life
oblíbenci